Laserové neinvazivní ošetření
Úvodem pár slov o účincích terapeutického (léčebného) laseru.
Každé lidské tělo je složeno z buněk. Buňky se časem (věkem) opotřebovávají, přičemž záleží na mnoha faktorech jako: dědičnost, životní prostředí, stres, životospráva, atd. Proto nás někdy bolí páteř, jindy kolena, kyčle nebo ramena. Tyto problémy se časem stupňují a mohou se stát chronickým problémem.
Je třeba se rozhodnout, jaký druh alternativní léčby zvolíme. Jedním z nich je terapeutický laser a používání akupunkturních bodů pomocí laseru (akupunkt. body jsou známy již 5000 let). Laser se používá nejen v kosmetice nebo při odstraňování bolesti, ale hlavně pro obnovu našich buněk.
Terapeutický (léčebný) laser. Kde může pomoci?
Má významný podíl na urychlení hojení všech ran, jizev, zánětů, úrazů, otoků, popálenin. Obdržel špičkové hodnocení při úlevě od jakéhokoliv druhu bolesti. Využívá se při bolestech zad a kloubů, revmatických bolestech, zánětech šlach, svalů, kloubních pouzder a poúrazové stavy (pohmožděniny, odřeniny, výrony, jizvy). V kosmetice se používá hlavně k omlazení vzhledu obličeje pro své regenerační účinky a léčbu akné, ekzému atd. .
Stomatologie
- záněty dásní, afty, opary,infekční ústní koutky, citlivé zubní krčky, stavy po vytržení zubů, bolesti trojklanného nervu, čelistního kloubu, úrazy
Kosmetika
- regenerace pleti proti vráskám(lepší než krém, protože působí nejen na povrchu, ale do hloubky l cm), jizvy po úrazech a po operacích, striae, popáleniny, akné, ekzémy, celulitida(působí do hloubky 4-6cm, výsledky jsou patrné po 6-8 týdnech)
Ostatní
- alergické a chronické rýmy, hučení v uších, bolesti kloubů a zad, bércové vředy, revmatické potíže, bolesti u dny, ostruhy, otoky, úrazy …
Informace o léčbě LASEREM
Laserová terapie už je používána více než třicet let, ale stále je zde mnoho skeptiků, kteří tvrdí, že pro tento druh léčby neexistuje žádná vědecká dokumentace. Dnes už je to jinak a kritici by se měli seznámit s moderním výzkumem. Od roku 1967, kdy byla uveřejněna první studie, bylo po celém světě vydáno 2500 odborných sdělení a skutečnost, že mezi autory je zastoupeno 85 institucí z 37 zemí svědčí o celosvětovém zájmu laserové terapie. V osmdesátých letech průmysl dodával slabé nevyhovující lasery. Přesto, že se výzkumníci pokoušeli tyto trpasličí lasery používat, často neuspěli. Až nástup silnějších laserů zásadně změnil situaci a bolestivé stavy pohybového aparátu považujeme za léčbu budoucnosti. Výborné klinické efekty, prakticky nulová rizika a žádná bolestivost pro pacienta nám dovolují prognostický výhled na celosvětové masivní rozšíření této techniky v průběhu příštích několika málo let. Léčba laserem se jeví stejným přelomem, jako tomu bylo v léčbě infekčních chorob s objevem antibiotik.
Odstranění nebo zmírnění bolesti
Nemocní přicházejí ke svému lékaři s prosbou, aby je zbavil bolesti nebo ji alespoň zmírnil. Lékař se s fenoménem bolesti setkává denně, protože patří mezi nejčastější důvody pacientova příchodu do ordinace. Laserem lze rychle a účinně pomoci při náhle vzniklých bolestivých a špatně snášených onemocněních (opary, afty, neuralgie, úrazy, popáleniny, otoky). Dalším důvodem pro nasazení terapeutického laseru je pak řešení dlouhodobých obtěžujících patologických stavů (špatně se hojící jizvy, úrazy, revmatické a neuralgické potíže, chronické rýmy, hučení v uších, záněty šlach, bércové vředy, bolesti poúrazové …) Ve stomatologické ordinaci je nejvděčnější léčba aft na sliznici dutiny ústní a jazyka a akutních oparů na rtech a v okolí rtů. Bolestivé afty, které omezují příjem potravy a tekutin ustupují již po první aplikaci laserem. Při opakujících se oparech a aftách ozařujeme okolí postižených míst, aby nedocházelo k recidivám. Bolestivé ústní koutky, citlivé zubní krčky, stavy po vytržení zubu a otlaky při protézách ozařujeme 3-5x.Při chronických zánětech dásní, paradentóze a onemocněních čelistního kloubu aplikujeme laser 6-10x. Hlavním motivem pro který je především používán je jeho analgetický a protizánětlivý efekt. Léčba neinvazivním laserem je velmi účinná u popálenin, zvláště příznivě působí v případech popálenin obličeje. Ozařujeme denně, doporučujeme 5-15 aplikací.
Chronické bolesti a poúrazové stavy
Velmi účinná je terapie různých vykloubení, pohmožděnin, zánětů šlach spojených s otokem. Chronická bolest trvající měsíce i roky je trvalým problémem a negativně ovlivňuje psychiku nemocného. Nemocní s bércovými vředy jsou velmi častými pacienty ordinací. Aplikace laseru vyléčí dříve 2O-3O let nevyléčitelné defekty. Samozřejmě, že tyto již i často duševně strádající nemocné neléčíme jenom laserem. Použití laseru u dobře ošetřovaných vředů s vhodnou aplikací mastí a pudrů, s celkovou léčbou a systematickým bandážováním přináší překvapivě příznivý výsledek, kterého bychom bez laseru nedosáhli.
Pooperační jizvy
Velmi dobře působí neinvazivní laser na hojení pooperačních jizev jak po chirurgických, tak gynekologických operacích. Je vhodné s ozařováním začínat co nejdříve,i když přicházejí nemocní zpravidla později při neúspěchu klasické chirurgické léčby např.u cukrovky. Podařilo se nám pozitivně ovlivnit bolest při ostruhách, při akutním záchvatu dny, s halluxy a syndromu karpálního tunelu. Také se často setkáváme s ušními šelesty, kdy úplné odstranění někdy není možné, ale i za zmírnění ušních šelestů jsou pacienti velmi vděčni. Taktéž při léčbě trojklanného nervu dochází k úlevě od úporných bolestí, které někdy trvaly měsíce i roky.
Znovu připomínáme, že je nutno si však uvědomit, že laserová terapie je pouze podpůrnou metodou a ne všespasitelným lékem a proto je vždy namístě další celková léčba.